6 powodów, dla których nasze dzieci powinny pić wodę
Mniej znane właściwości wody
Picie wody zmniejsza ryzyko nadwagi i otyłości u dzieci. Jak podaje NFZ, z otyłością zmaga się już 13 proc. chłopców i 5 proc. dziewczynek w Polsce¹. U dzieci w wieku przedszkolnym w Polsce nadwaga lub otyłość występują u 12,2% chłopców i 10% dziewcząt, w wieku szkolnym nadmierna masa ciała występuje jeszcze częściej – u 18,5% chłopców i 14,3% dziewcząt². Dzieci w naszym kraju tyją najszybciej w Europie³. Bez wątpienia walka z otyłością wśród najmłodszych jest obecnie jednym z największych wyzwań. Jak wynika z badania przeprowadzonego w Niemczech, wprowadzenie już jednej dodatkowej szklanki wody w szkole w ciągu roku zmniejsza ryzyko wystąpienia nadwagi u dzieci o 31 proc.⁴ W leczeniu otyłości u dzieci zalecane są zasady diety o obniżonej energetyczności - jedną z 5 głównych zasad tej diety jest picie co najmniej 1 l wody niegazowanej dziennie.
Picie wody wspiera pracę mózgu. Mózg w 75 proc. składa się z wody. Nic więc dziwnego, że kiedy jesteśmy odwodnieni, odczuwamy zmęczenie, pogarsza się nasza pamięć i zmniejsza zdolność koncentracji. Co ważne, już niewielki ubytek wody może powodować zauważalne skutki odwodnienia. Te konsekwencje w szczególności dotykają dzieci i młodzież, ponieważ ich organizmy są bardziej wrażliwe na niedobór płynów. Dlatego tak ważne jest, by miały stały dostęp do wysokiej jakości wody w ciągu dnia.
Picie wody pozytywnie wpływa na koncentrację i samopoczucie. Nawet niewielkie odwodnienie może obniżać koncentrację, wydłużać czas reakcji, powodować zmęczenie, złe samopoczucie i bóle głowy, w znaczący sposób pogarszać też pamięć krótkotrwałą. Można temu zapobiec, pijąc wodę. Usprawnia ona krążenie krwi, a co za tym idzie, lepiej dotlenia komórki ciała i pomaga niwelować odczucie zmęczenia. Jeśli więc Twoje dziecko często uskarża się na senność w ciągu dnia, a nie jest ona związana ze zbyt krótkim czasem poświęconym na regenerację, to szklanka wody może okazać się naturalnym "lekarstwem" na tę dolegliwość.
Picie wody pomaga zwalczać infekcje. Będąc z chorym dzieckiem u pediatry, na pewno słyszałaś zalecenie "trzeba dużo pić". Nawodnienie jest jednym ze sposobów walki z infekcją i to z kilku powodów. Po pierwsze, może pomóc w złagodzeniu przekrwienia błony śluzowej oraz złagodzeniu silnego kataru, ponadto nawilża śluzówki, przez co zmniejsza ból gardła. Po drugie, jest bardzo pomocne przy gorączce, ponieważ reguluje temperaturę i zapobiega przegrzaniu organizmu. Woda to także element profilaktyki. Nawodnione błony śluzowe lepiej spełniają swoją ochronną funkcję.
Picie wody pomaga zapobiegać próchnicy. Jeśli chcemy nauczyć dziecko prawidłowego dbania o jamę ustną, nie wystarczy nauczyć je mycia zębów rano i wieczorem, warto też wprowadzić zwyczaj picia wody zamiast słodzonych i kwaśnych napojów. Woda zmniejsza ryzyko powstawania niekorzystnego kwaśnego środowiska. Kwaśny odczyn pH sprzyja demineralizacji i rozwojowi płytki nazębnej. Woda pomaga neutralizować kwasy i przywracać optymalne pH śliny. Ponadto zapobiega suchości w ustach, co może wzmagać nieprzyjemne doznania wynikające z nieświeżego oddechu.
Dlaczego nie soki?
Woda powinna stanowić główne źródło nawodnienia zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Poza wspomnianymi wyżej korzyściami zdrowotnymi, jej picie – w odróżnieniu od soków – wspiera także kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych.
Dlaczego nie soki? Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że sok powinno się traktować w kategoriach przekąski, a nie sposobu na ugaszenie pragnienia i główne źródło płynów w diecie – do tego służy właśnie woda. W niepozornie wyglądającej szklance owocowego napoju, który na dodatek bardzo dzieciom smakuje, kryją się bowiem niemałe ilości naturalnie występujących cukrów, które wpływają na jego kaloryczność i nie pozostają obojętne dla organizmu, choć pochodzą z owoców. Co więcej, wbrew obiegowym opiniom, sok nie zastępuje idealnie porcji owocu czy warzywa w diecie. Może być więc co najwyżej częścią diety, a nie jej podstawą (warto równocześnie wiedzieć, że międzynarodowe grupy ekspertów zalecają, aby nie podawać nawet 100% soków owocowych dzieciom do ukończenia 1. r.ż.). Zgodnie z opinią ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) napoje i soki często są nadużywane. Zbyt duża ilość soków owocowych w diecie może z kolei prowadzić do nadmiernego spożycia cukrów wolnych i zwiększać ryzyko nadwagi i otyłości. Co więcej, nadmierne spożycie soków, nawet takich świeżo wyciskanych z owoców, może wywoływać biegunkę, bóle brzucha i wzdęcia.
W zasadzie jedynym napojem, po który możemy sięgać bez żadnych obaw, w szczególności o kalorie, jest woda. Jak sprawić, by dziecko ją polubiło? Najlepiej podając ją już od momentu rozszerzenia diety o produkty inne niż mleko matki. Im wcześniej i częściej dziecko będzie miało okazję napić się wody, tym szybciej oswoi się z jej smakiem.
Jaka woda jest najlepsza dla dzieci?
Najbardziej optymalnym wyborem dla dzieci będzie woda źródlana (jak np. krystaliczna górska woda Żywiec Zdrój, która posiada pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka) lub mineralna niskozmineralizowana, o niskiej zawartości sodu lub chlorków, fluorków oraz azotanów i azotynów. Rodzice mogą być pewni, że produkt objęty programem "Pozytywna Opinia" przeszedł selekcję i weryfikację, dzięki czemu jest zgodny z normami i zaleceniami dotyczącymi zapewnienia prawidłowego rozwoju dzieci.
Materiał reklamowy na zlecenie marki Żywiec Zdrój
¹ https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/otylosc-choroba-wagi-ciezkiej,7355.html
² Bąk‑Sosnowska M., Białkowska M., Bogdański P., Chomiuk T., Gałązka‑Sobotka M., Holecki M., Jarosińska A., Jezierska M., Kamiński P., Kłoda K., Kręgielska‑Narożna M., Lech M., Mamcarz A., Mastalerz‑Migas A., Matyjaszek‑Matuszek B., Ostrowska L., Płaczkiewicz‑Jankowska E., Stachowska E., Stelmach‑Mardas M., Szeliga J., Szulińska M., Walczak M., Wyleżoł M.: Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na otyłość 2022 – stanowisko Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości. Med. Prakt. wyd. specj.; maj 2022: 1–87
³ https://naukatolubie.pl/otylosc-u-dzieci/
⁴ Muckelbauer R, Libuda L, Clausen K, Toschke AM, Reinehr T, Kersting M. Promotion and provision of drinking water in schools for overweight prevention: randomized, controlled cluster trial. Pediatrics 2009;123(4):e661-7