WP Ważny temat Sponsor
WP Ważny temat Sponsor Żywiec Zdrój logo

Fakty i mity na temat wody

Sponsor Żywiec Zdrój logo
Woda jest nam niezbędna do życia, ale ważny jest również sposób, w jaki ją pijemy. Ile litrów dziennie potrzebuje nasz organizm? Należy pić małymi porcjami? Czy regularne nawadnianie eliminuje toksyny? Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się wątpliwości.

Materiał reklamowy na zlecenie Żywiec Zdrój

Woda to źródło życia. Nasz organizm składa się z niej w ok. 60 proc. Dzięki niej działa prawidłowo, a komórki zachowują równowagę. Jeżeli chcemy cieszyć się zdrowiem, oprócz stosowania zbilansowanej diety i aktywności fizycznej, powinniśmy także regularnie sięgać po wodę i dbać aby stanowiła największą część wszystkich wypijanych przez nas płynów. Okazuje się jednak, że funkcjonuje sporo mitów związanych z jej piciem. Rozwiewamy kilka z nich.

Woda pomaga oczyszczać organizm – fakt

Toksyny "dostają się" do ciała człowieka w różny sposób. Najczęściej są to produkty uboczne przemiany materii, te pochodzące z wysoko przetworzonej żywności, ale winne są także zanieczyszczone powietrze czy używki. Nasz organizm potrafi je neutralizować, przy czym nie można go w nieskończoność obciążać zbyt mocno i zawsze warto mu w tym oczyszczaniu pomóc. Jak? Przede wszystkim dbając o aktywność fizyczną i zbilansowaną dietę bogatą w witaminy oraz składniki mineralne, a do tego odpowiednie nawodnienie. Pijąc wodę, gwarantujemy sobie skutecznie działający "naturalny detoks", a dzięki temu czujemy się lepiej i mamy więcej energii. Jeżeli chodzi o codzienne zalecenia odnośnie spożycia wody, zależy to od różnych czynników, w szczególności od wieku, płci, poziomu aktywności fizycznej, temperatury otoczenia, ale też kaloryczności i rodzaju diety czy stanu fizjologicznego. Przykładowo osoby spożywające więcej błonnika czy białka, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią mają większe zapotrzebowanie na płyny niż standardowe zalecenia.

Nie można przedawkować wody – mit

Woda jest ważnym elementem zdrowego odżywiania, jednak wypicie zbyt dużej ilości płynów (znacznie przekraczającej dobowe zapotrzebowanie) w bardzo krótkim czasie, może doprowadzić do tzw. zatrucia wodnego. Takie sytuacje notowano w przypadku konkursów polegających na wypijaniu jak największej ilości płynów na czas, bez oddawania moczu. Podobnie może się zdarzyć u sportowców podczas bardzo intensywnego wysiłku fizycznego (jak maraton) połączonego ze znacznym poceniem się i niewłaściwym sposobem uzupełniania płynów. Sportowcy wymagają indywidualnego podejścia jeśli chodzi o nawadnianie organizmu, gdyż straty wody w czasie intensywnych treningów wynoszą nawet kilka litrów, a utrata chlorku sodu z potem podczas trzygodzinnego wysiłku może wynieść 10-15 g.¹ W takiej sytuacji znaczna podaż płynów mająca na celu uzupełnienie strat, ale bez odpowiedniej ilości elektrolitów, może prowadzić do hiponatremii, czyli obniżenia poziomu sodu we krwi, a w rezultacie do obrzęku komórek. Ryzyko "przewodnienia" w zasadzie nie dotyczy zdrowych osób w umiarkowanych warunkach otoczenia, spożywających wodę na poziomie zgodnym z ogólnymi zaleceniami 2-2,5 litra na dobę.

Warto pić wodę małymi porcjami, a często – fakt

Picie wody w dużej ilości na raz najczęściej wiąże się z tym, że szybko będziemy musieli skorzystać z toalety. Nasz organizm myśli, że ma nadmiar wody, dlatego stara się go pozbyć, aby nie doszło do przewodnienia. Takie szybkie uzupełnianie płynów jest nieefektywne i może oznaczać, że organizm nie otrzyma potrzebnej porcji wody, która jest niezbędna do odpowiedniego przebiegu procesów fizjologicznych. Jeśli podzielimy zalecaną ilość płynów do wypicia na aktywny dzień (przy założeniu że śpimy 8 godzin), okaże się że mamy do wypicia ok. 120-150 ml na godzinę – to dosłownie 3-5 łyków i doskonały sposób na efektywne nawodnienie.

Woda może uszkadzać nerki – mit

Nerki pełnią w naszym organizmie wiele funkcji: filtrują krew, oczyszczają ją z toksyn, wydalają nadmiar wody i sodu, a także kontrolują poziom wydalania innych, w tym zbędnych substancji oraz równowagę kwasowo-zasadową. Aby zachować zdrowe nerki, należy m. in. ograniczać spożycie cukru i soli i pić odpowiednią ilość wody. Zbyt mała jej ilość nie tylko zaburza oczyszczanie organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii, ale w dłuższej perspektywie czasowej może prowadzić wręcz do zaburzenia działania tego ważnego organu.

Nawadnianie sprzyja odchudzaniu – fakt

Regularne picie wody sprawia, że czujemy się zdrowsi i pełni energii, bo wszystkie funkcje organizmu działają tak jak trzeba. Pamiętajmy również, że woda nie ma kalorii, więc zastąpienie nią kalorycznych płynów to jedno z najważniejszych zaleceń dietetycznych dla osób z nadwagą czy otyłością, które chcą zrzucić nadmiar kilogramów. Dodatkowo, badania wskazują, że konsumpcja porcji wody przed posiłkiem pomaga kontrolować apetyt. Jeżeli więc zależy nam na zachowaniu zdrowego stylu życia powinniśmy pić codziennie ok. 2 litrów wody. W kształtowaniu zdrowych nawyków pomóc nam mogą specjalne aplikacje na telefon, które przypominają o nawadnianiu. Dzięki nim zadbamy o to, by regularnie pić wodę, a nawet obliczymy nasze indywidualne dzienne zapotrzebowanie na nią. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują motywacji i lubią ustalać cele.

Woda źródlana, niskozmineralizowana jest odpowiednia dla każdego na co dzień

Woda bezpieczna do stałego spożycia dla każdego niezależnie od wieku i obciążeń zdrowotnych musi być nie tylko wolna od zanieczyszczeń mikrobiologicznych (nie może zawierać szkodliwych bakterii czy grzybów) i chemicznych (zbyt wysokie stężenia potencjalnie niekorzystnych pierwiastków śladowych takich jak miedź, arsen czy ołów), ale też mieć zrównoważoną zawartość składników mineralnych. Oznacza to, ze w długiej perspektywie na stałe nie powinniśmy w większych ilościach pić ani wody zbyt miękkiej (zawierającej za mało składników mineralnych), ani zbyt twardej (o wysokiej ogólnej mineralizacji czy też zawierającej wybrane składniki mineralne w znacznej, fizjologicznej ilości). Regularnie pijąc wysokiej jakości, wodę pochodzącą z bezpiecznych, naturalnych źródeł, np. Żywiec Zdrój, która posiada pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka, możemy mieć pewność, że sięgamy po wodę, która nie ma żadnych szczególnych ograniczeń dotyczących spożycia.

¹ Frączek B., Gospodarka wodno-elektrolitowa organizmu, profilaktyka odwodnienia i strategie prawidłowego nawadniania sportowców, Medycyna praktyczna dla pacjentów, Gospodarka wodno-elektrolitowa organizmu, profilaktyka odwodnienia i strategie prawidłowego nawadniania sportowców \| Dieta i ruch - mp.pl; Dostęp: 24.02.2023 r.