Świadome wybory. Dokonujemy ich także wtedy, gdy sięgamy po wodę
Materiał reklamowy na zlecenie Żywiec Zdrój
Picie wody to nieodłączny element zbilansowanej diety, dlatego nawyk nawadniania organizmu powinniśmy kształtować od najwcześniejszych lat. W trosce o zdrowe nawodnienie i dobre samopoczucie warto zwracać uwagę nie tylko na ilość wypijanej wody, ale także na jej pochodzenie i jakość. Sięgając po wodę, powinniśmy pamiętać, że najbardziej optymalnym wyborem będzie ta, która pochodzi ze sprawdzonych, przebadanych i bezpiecznych źródeł.
Te kryteria spełniają wody butelkowane z naturalnych górskich źródeł. Co więcej, oprócz naturalnego pochodzenia i krystalicznej czystości wody źródlane cechują się też zrównoważonym składem mineralnym, dzięki czemu mogą po nie sięgać wszyscy, bez względu na stan zdrowia. Co to oznacza? W praktyce sprowadza się to w dużej mierze do sumy składników mineralnych w wodzie, jak również zawartości poszczególnych składników mineralnych, które powinny być limitowane w diecie np. małych dzieci, kobiet w ciąży czy osób chorych oraz starszych, jak sód, chlorki, siarczany, fluorki, azotany i azotyny. Przykładem takiej wody jest krystaliczna woda źródlana Żywiec Zdrój, która dodatkowo posiada pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka.
Zdrowie nasze a zdrowie planety
Wielu z nas zadaje sobie pytanie, co jednak z planetą i pozostałymi po wypiciu wody plastikowymi opakowaniami?
Jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi ekologicznie i coraz większej liczbie osób nie jest obojętna kwestia środowiskowa. Jak czytamy w raporcie "Ekologiczne zachowania Polaków. Klimat tworzą ludzie", przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, już 81 proc. pytanych ocenia swoją postawę ekologiczną zdecydowanie dobrze lub raczej dobrze. Wyposażamy domy w żarówki LED (tylko 3 proc. ankietowanych tego nie robi) i odłączamy nieużywane ładowarki. Co więcej, 61 proc. z nas modyfikuje niezjedzone dania, by móc po nie sięgnąć w kolejnym dniu. Na zakupach 59 proc. pytanych, wybierając produkty spożywcze, kieruje się ich składem, a w przypadku środków czystości co czwarty decyduje się na ekologiczne i naturalne środki czystości. Już 45 proc. kupuje zabawki z drewna, a 64 proc. korzysta z używanych ubrań.
Warto równocześnie pamiętać, że troska o planetę nie musi oznaczać bezwarunkowego wyrzeczenia się wszystkiego, co może mieć na nią wpływ. Takie zerojedynkowe decyzje często byłyby wręcz niemożliwe. Możemy natomiast każdego dnia dokonywać mądrych wyborów i wypracować w sobie nawyki, które pozytywnie wpływają na nasze otoczenie. Jak? Między innymi wybierając produkty, których producenci podejmują realne i konsekwentne działania na rzecz planety.
Badanie Kantar "Ziemianie atakują 2022" jasno wskazuje, że jednym z największych wyzwań środowiskowych stojących przed Polakami jest gospodarowanie wyprodukowanymi już odpadami, w tym opakowaniami plastikowymi. Odpowiedzią jest gospodarka o obiegu zamkniętym. Co to oznacza? Że zaczynamy traktować plastik jako surowiec, nie odpad i wykorzystujemy go ponownie, zamiast sięgać po nowy. W ten sposób sprawiamy, że raz wyprodukowane opakowanie dostaje kolejne życie i wraca w postaci kolejnego przedmiotu. Cały proces natomiast znacząco zmniejsza ślad węglowy i wodny.
Żywiec Zdrój już trzeci rok z rzędu udowadnia, że jest to możliwe. Od 2020 r. konsekwentnie zapewnia zbiórkę i przekazanie do recyklingu takiej samej ilości plastiku, jaką wprowadza rocznie na rynek. Dzięki tej inicjatywie wprowadzony na rynek plastik otrzymał kolejne życie i zyskał szansę powrotu w postaci kolejnego opakowania.
Regularne nawadnianie to ważny krok w stronę dobrego samopoczucia, a także podstawa zdrowego trybu życia. Warto mieć zawsze pod ręką butelkę dobrej jakości wody ze sprawdzonego źródła oraz sięgać po nią nie tylko wtedy, gdy czujemy pragnienie. Zwracając uwagę na pochodzenie wody i jej opakowanie, stajemy się także świadomymi i odpowiedzialnymi konsumentami, dla których ważny jest także aspekt środowiskowy.