Zdrowe nawyki u najmłodszych. Jak zachęcić dziecko do regularnego sięgania po wodę?
Materiał reklamowy na zlecenie Żywiec Zdrój
Ania od kilkunastu lat mieszka w jednej z niewielkich miejscowości pod Brukselą. Wspólnie z mężem wychowuje 5-letniego Jaśka i niespełna 2-letnią Zosię. Dzieci – choć oczywiście potrafią im się zaświecić oczy, gdy widzą słodkie napoje – na co dzień piją tylko wodę niegazowaną. Jak to możliwe? Można powiedzieć, że w Belgii picie wody przez dzieci jest społecznie przyjętą normą. Zarówno w żłobku, jak i przedszkolu słodkie napoje nie są podawane. Dlatego też Ania od początku przywiązywała dużą wagę do tego, by w domu piło się wyłącznie wodę. Teraz to procentuje. Dzieci są do niej przyzwyczajone i same o nią proszą.
Te same nawyki z powodzeniem można przenieść na polski grunt. I to od najmłodszych lat. Kiedy warto zacząć? Patrząc na poszczególne etapy rozwoju dziecka, w okresie karmienia piersią maluszek otrzymuje wszelkie niezbędne witaminy i minerały. Oprócz nich w mleku mamy znajduje się również woda, która zaspokaja pragnienie i dba o prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zazwyczaj dzieci do 6. miesiąca życia są karmione piersią bądź mlekiem modyfikowanym (gdy karmienie piersią nie jest z różnych względów możliwe) i nie wymagają dodatkowego nawadniania. Później wraz ze stopniowym rozszerzaniem diety maluch poznaje nowe smaki i konsystencje. Już wtedy należy zadbać nie tylko o urozmaicone pokarmy, ale także odpowiednie nawodnienie organizmu. Woda jest niezbędna w procesie trawienia pożywienia i wchłaniania składników odżywczych. To szczególnie ważne, gdy dotychczasowa, jedyna znana przez organizm malucha, dieta ulega stopniowym, ale znaczącym zmianom. Dlatego właśnie tak kluczowe jest wyrabianie w dziecku pozytywnego nawyku picia wody od małego. Jak więc zachęcić dzieci do picia właśnie wody?
Dobry przykład to podstawa
Po pierwsze – edukujcie od małego i dawajcie dobry przykład. Przede wszystkim warto zadbać o to, by woda była zawsze pierwszym wyborem, także dla was. W końcu dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, chętnie więc skopiują i ten zdrowy nawyk. Jeśli natomiast będziecie zachęcać dziecko do picia wody, a sami będziecie sięgać po słodkie napoje, to możecie być pewni, że – naśladując wasze wybory – dziecko także poprosi o to samo.
Tłumaczcie dzieciom, jak ważną rolę odgrywa woda w życiu każdego z nas. Picie wody jest kluczowe w aktywności fizycznej u dzieci – wspomaga wytrzymałość organizmu, regenerację i poprawia efektywność ćwiczeń. Wspiera również pracę mózgu u naszych pociech. Okazuje się również, że nawet niewielkie odwodnienie może obniżać koncentrację, wydłużać czas reakcji, czy powodować zmęczenie, złe samopoczucie, i bóle głowy.
Sposób podania ma znaczenie
Ważne jest również, w jakiej formie podajecie dziecku wodę. Doskonale może komponować się z dodatkiem owoców i warzyw. Sprawdźcie, jaki smak najbardziej będzie odpowiadał waszym dzieciom.
Z dodatkiem mięty i cytryny, a może z pomarańczą, truskawkami, malinami, grejpfrutem lub selerem naciowym i ogórkiem? Nawet jeśli ten ostatni smak niekoniecznie trafi w gusta waszych pociech, być może stanie się waszym ulubionym, a wtedy w sposób naturalny zaczniecie sięgać po wodę, dając przy okazji dobry przykład. Możecie też eksperymentować z lodem, który przygotujecie z samej wody lub dodając do niej liście mięty czy owoce. Tak przygotowane lody możecie zamrozić w foremkach o fantazyjnych kształtach.
Zawsze pod ręką
Woda w waszym domu powinna być zawsze w zasięgu wzroku. Rozstawcie butelki czy bidony w różnych miejscach. Niech wypełniony przezroczystym płynem ulubiony kubek dziecka stanie na nocnej szafce tak, by mogło po niego sięgnąć, gdy obudzi je pragnienie.
Wybieramy odpowiednią wodę
A jaką wodę warto podawać dziecku? Najlepszym wyborem będzie zdecydowanie wysokiej jakości woda bez żadnych dodatków. Dzieci powinny sięgać po niegazowaną wodę mineralną o niskiej mineralizacji lub wodę źródlaną o zawartości składników mineralnych poniżej 500 mg/l. Dlaczego? Chodzi o to, że układ pokarmowy i moczowy małego człowieka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty – wysoka zawartość składników mineralnych po prostu mu nie służy.
Która woda będzie zatem dobrym pomysłem dla dziecka? Przy wyborze, warto zwrócić uwagę nie tylko na zawartość składników mineralnych, ale również na to, czy posiada ona pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka. Taką wodą jest krystalicznie górska woda Żywiec Zdrój Niegazowany, która pochodzi z naturalnych źródeł i ma zrównoważoną zawartość składników mineralnych.